اداره کل پژوهش و برنامه­ ریزی به منظور گسترش و پیشبرد توانایی علمی بانک در زمینه­های مختلف مالی ، بانکی ، اعتباری ، نیروی انسانی، فناوری اطلاعات، بازاریابی و ... و همچنین توسعه همه­ جانبه نیروهای متخصص در این زمینه­ ها و بهبود سطح پژوهش در واحدهای مختلف بانک فعالیت می­ نماید. از سوی دیگر با توجه به وجود نیروی جوان و تحصیل کرده در بانک که همه ساله نیز به تعداد این نیروها اضافه می­ شود، ایجاد تشکلی جهت هماهنگی و هم­راستایی این نیروی فعال با اهداف بانک، در سراسر کشور ضروری به نظر می­ رسید. در حقیقت وجود همین توان و پتانسیل باعث گردید تا نیاز به تشکیل "هسته­های پژوهشی" بیش از پیش در بانک احساس گردد.

تحقق این امر علاوه بر اینکه باعث بلوغ استعدادها و خلاقیت ها در یک کار گروهی می­گردد، بهترین برنامه برای هدفمند کردن فعالیت های علمی، آموزشی کارکنان با اهداف عالیه بانک نیز می­ باشد. لذا می­توان نتیجه گرفت که موثرترین راه ارتقاء مهارت و دانش کارکنان درمحیط کاری، انجام فعالیت­ های پژوهشی در قالب کار گروه­ های استانی و تشکیل هسته­ های علمی، پژوهشی است. درهمین راستا این اداره کل مبادرت به تهیه "آیین­ نامه هسته ­های پژوهشی و مطالعاتی در مدیریتهای استانی بانک مسکن" نمود که پس از اخذ مصوبه هیات مدیره محترم بانک، این مهم طی بخشنامه­ ی شماره 1940/64 مورخ 1390/10/03 به تمامی مدیریت­ های استانی سراسر کشور اعلام گردید. 


 اهداف اصلی اجرای هسته­ های پژوهشی­ در استان ها عبارتند از:

 • فراهم آوردن موجبات تقویت و استمرار فعالیت­های مطالعاتی و تحقیقاتی در سطح شعب و مدیریت­ های بانک مسکن
 • آماده ­سازی واحدهای استانی برای شناخت و ارایه­ی راه حل­ هایی جهت حل مسایل منطقه­ ای بانک از قبیل راه­کارهای بهینه ا­ی جذب منابع و حل مشکلات اعتباری و سایر مسائل بانکی منطقه ­ای.      
 • تقویت واحدهای استانی در جهت انجام مطالعات و پژوهش­های کاربردی و در راستای دستیابی به انطباق این نظام ها وتدابیر اخذ شده با اهداف و سیاست­های کلان بانک.

وظایف و فعالیت های هسته های مطالعاتی و پژوهشی استانی نیز عبارتند از:

 • بررسی منابع و امکانات موجود در کلیه شهرهای استان و تهیه و ارایه­ ی طرح ها و راه کارهایی برای دسترسی به بازارهای هدف و جذب مشتریان جدید.
 • بررسی و انجام مطالعات تطبیقی در زمینه­ ی وضعیت مسکن استان با دیگر استان­های کشور.     
 • نقد و بررسی مسائل مالی و اعتباری در بخش مسکن و سایر بخش­های تجاری در استان.
 • برقراری ارتباط علمی با دانشگاه­ها و مراکز تحقیقاتی استان به منظور بهره­ گیری از پتانسیل­ های موجود در منطقه.
 • ارائه و پیشنهاد عناوین تخصصی و بانکی بر اساس اولویت­های پژوهشی بانک به کارکنانی که در حال تهیه پایان ­نامه های خود جهت اتمام دوره ­های تکمیلی دانشگاهی می­باشند.
 • تعریف فعالیت­های پژوهشی و تحقیقی در استان و تعیین ناظر و مجری مربوطه با کسب مجوز از اداره پژوهش و برنامه ریزی بانک، بر اساس دستورالعمل­ها و آئین­ نامه­های موجود.
 • پیگیری و نظارت بر طرح­های تحقیقاتی و ارایه­ی گزارش پیشرفت کار طرح­های در حال اجرا در استان به اداره کل­ پژوهش و برنامه­ریزی.
 • فراهم آوردن موجبات برگزاری همایش­ها و کنفرانس­ های علمی منطقه­ ای با هماهنگی و همکاری اداره کل پژوهش و برنامه­ ریزی بانک و دانشگاه­های منطقه بر اساس فرایند زیر:
 1. تهیه عناوین اولویت­های پژوهشی جهت برگزاری همایش­ های استانی و ارائه آن به اداره کل پژوهش و برنامه­ریزی جهت تائید و ابلاغ .
 2. تهیه فراخوان عناوین پیشنهادی و مصوب استان با تاکید بر « شناخت و تبیین ظرفیت­های موجود در استان، شناخت مزیت ها، مشکلات و موانع توسعه کمی و کیفی بانک در منطقه و...» به صورت استانی و در صورت لزوم کشوری جهت برگزاری هر چه بهتر سمینار.
 3. جلب همکاری دانشگاه­ها و موسسات پژوهشی و تحقیقاتی منطقه.
 4. دعوت از متخصصان و اهل فن جهت برگزاری میزگردها، همایش­ها و سمینارهای تخصصی در منطقه.
 • فراهم آوردن منابع و مآخذ علمی مورد نیاز برای تهیه­ ی پروژه­ های تعریف شده در استان
 • ایجاد زمینه­ های مساعد برای جلب همکاری علمی کارکنان منطقه و صاحبنظران و اندیشمندان محلی.
 •  تهیه گزارشات مرحله­ای و نهایی پروژه­های تعریف شده توسط مجریان طرح­ها و بررسی و ارسال آن به اداره پژوهش و برنامه­ریزی جهت تائید نهائی.
 •  بررسی و اظهارنظر در خصوص عناوین پایان­ نامه های دانشجویی همکاران شاغل در بانک مسکن در درجه اول و سایر پایان­ نامه­ های دانشجوئی در منطقه که بر اساس اولویت­ های پژوهشی اعلام شده توسط آن مدیریت و یا مبتنی بر اولویت ­های پژوهشی اعلام شده توسط بانک باشد در مقطع کارشناسی ارشد و انعکاس آن به اداره کل پژوهش و برنامه­ریزی به منظور تصویب و نیز پیشنهاد پاداش در خصوص پایان­ نامه­ های اجرا شده.

 
حال با توجه به اینکه بانک مسکن به­ عنوان اولین بانک در تهیه و اجرای فرایند هسته­ های پژوهشی در شبکه بانکی کشور این تجربه را کسب نموده است، از کلیه همکاران فرهیخته و مسئول در مدیریت­های شعب استانی بانک دعوت به­ عمل می­ آید پیشنهاد و انتقادات خود را در زمینه اجرای بهینه این ساز و کار از طریق تلفن های 64572399 و 64572410 با همکاران این اداره کل مطرح نمایند. همچنین همکاران می­ توانند در صورت داشتن هرگونه سوال و یا ابهامی ، با رابطین هسته­ های پژوهشی در مدیریت­ های استان تماس حاصل نمایند. 
 


اداره کل پژوهش و برنامه ریزی بانک مسکن