تازه های اخبار تازه های اخبار

جلسه بررسی مسایل و مشکلات مربوط به مسکن مهر در استان آذربایجان شرقی

رونق بخش مسکن و ساختمان می تواند نقش بسزایی در اشتغال زایی استان به جا بگذارد.

جلسه بررسی مسایل و مشکلات مربوط به مسکن مهر استان آذربایجان شرقی با حضور سرکار خانم کرمانشاهی رییس اداره کل اعتبارات و سرمایه گذاری بانک مسکن، آقایان خلیلی مرد عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن ، پور مهدی معاون عمرانی استانداری آذربایجان شرقی ، مهدی احمدی مدیر شعب بانک مسکن استان ، مدیران وزارت راه و شهرسازی استان ، بنیاد مسکن استان، اداره تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان و شرکت عمران شهر جدید سهند در اتاق جلسه مدیریت شعب این استان تشکیل شد.

در ابتدا این جلسه مهدی احمدی مدیر شعب استان ضمن خیر مقدم گویی به حاضرین ، حادثه تلخ منا و جان باختن تعداد زیادی از مسلمانان و هموطنان عزیزمان را تسلیت گفت و هدف از تشکیل جلسه را همفکری و تبادل نظر جهت حل مسایل و مشکلات مربوط به مسکن مهر استان عنوان کرد و افزود: با توجه به سیاست های دولت محترم در استان مبنی بر تعیین و تکلیف پرونده های مسکن مهر تا پایان سال جاری ضرورت ایجاب کرد تا ارگانها و سازمان های ذیربط در استان گرد هم آمده و تدابیر لازم را در این خصوص اتخاذ کنیم. 
وی از مدیران استان خواست تا با همدلی و هم زبانی، در جهت رفع مشکلات مسکن مهر قدم برداشته و علاوه بر رفع مشکلات موجود، موجبات خانه دار شدن تعداد کثیری از مردم استان رانیز فراهم نمایند.
احمدی رسالت اصلی بانک مسکن را تامین خانه و سرپناه برای اقشار مختلف جامعه دانست و با برشمردن مزایای حساب صندوق پس اندازمسکن یکم ، سهل کردن شرایط استفاده از تسهیلات این حساب ، برای استفاده کنندگان را گامی موثر در جهت جذابیت حساب صندوق پس انداز مسکن یکم، برای آحاد مردم دانست.
در ادامه جلسه ابوالفضل کفشدوزی رییس دایره اموراعتباری بانک مسکن استان ، با بیان گزارش مبسوطی از اقدامات بانک مسکن استان در خصوص مسکن مهرافزود : کل تهسیلات مسکن مهر در استان در سه بخش تفاهم نامه سه جانبه ، شرکت های تعاونی مسکن(99ساله) و خود مالک ، به 91220 واحد پرداخت شده است. وی تعداد واحدهای منعقده در بخش تفاهم نامه سه جانبه را 35238 واحد ، شرکت های تعاونی مسکن مهر (99 ساله ) را 12661 واحد و خود مالکین را 43321 واحد اعلام کرد وادامه داد: تعداد واحدهای فروش اقساطی شده در بخش تفاهم نامه سه جانبه 19459 واحد و باقی مانده 15779 واحد می باشد و تعداد واحدهای فروش اقساطی شده در بخش شرکت های تعاونی مسکن (99 ساله ) 7042 واحد و باقیمانده 5619 واحد می باشد و تعداد واحد های فروش اقساطی شده در بخش خود مالکین 33869 واحد و باقیمانده 9452 واحد می باشد که در مجموع از کل تعداد واحدهای منعقده 60370 واحد فروش اقساطی شده و 30850 واحد باقی مانده است که 66 درصد را شامل می شود. 
کفشدوزی پروژه های مشکل دار استان را 55 پروژه اعلام کرد و بابرشمردن مشکلات موجود ، خواستار اتخاذ تصمیم و تدابیر و راهکارهای مناسبی برای 5116 واحد این پروژه ها گردید.
در ادامه جلسه، حسینی مدیرکل اداره تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان با بیان مطالبی از همکاری صمیمانه و تعامل خوب بانک مسکن با اداره کل تعاون، تشکر و قدردانی نمود و از تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به تعاونی های مشکل دار استان ، متشکل از معاون اداره کل راه و شهرسازی ، معاون دادستان، معاون مدیر کل اطلاعات و معاون نیروی انتظامی استان خبر داد و افزود : مشکل انقضای فعالیت برخی از شرکت های تعاونی که باعث اخلال در روند فروش اقساطی مساکن مهر شده اند در کمیته مزبور بررسی خواهد شد و برخورد قانونی با آنها یا تمدید مدت اعتبار آن ها انجام خواهد گرفت.

 

 

کرمانشاهی رییس اداره کل اعتبارات و سرمایه گذاری بانک مسکن هم با بیان مطالبی در خصوص پروژه های خود مالک بخش خصوصی مسکن مهر، که فاقد متقاضی هستند گفت: سامانه ثبت اصالت افراد را، وزارت راه و شهرسازی بر عهده دارد و به منظور تسریع در امور فروش اقساطی ، این وزارتخانه می تواند با ارسال اظهارنامه به افراد ، در خصوص مراجعه و یا جایگزین کردن افراد دیگر ، اقدام نماید . زیرا با عدم مراجعه افرادی که پیگیر کار خود نبوده و برای تعیین و تکلیف به بانک مراجعه نمی کنند مالکین دیگر مساکن مهر را که نسبت به فروش اقساطی اقدام نموده اند را دچار چالش کرده و باید اقدام قاطعی نسبت به حذف آن ها و جایگزین کردن نفرات بعدی انجام گیرد . وی برای انجام اقدام موثر در این زمینه، هماهنگی تمامی ارگان های درگیر استان را در مسکن مهر خواستار شد.
خلیلی مرد، عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن هم با بیان مطالبی عملکرد بانک مسکن استان را ارزنده خواند و ضمن تشکر از مسیو لین و کارکنان بانک مسکن در این استان بر لزوم تعیین و تکلیف و فروش اقساطی مساکن مهر تا پایان سال جاری تاکید کرد و آمادگی سازمان ملی زمین و مسکن را برای همکاریهای لازم در این زمینه اعلام کرد.
وی افزایش تسهیلات مسکن مهر را ابزار مهم مدیریتی خواند و افزود: اگر این افزایش تسهیلات نسبت به درصد پیشرفت پروژه ها به افراد پرداخت شود و مشروط به فروش اقساطی پروژه ها ختم شود می توان نتایج بهتری را در این زمینه گرفت و افراد تشویق خواهند شد تا برای تعیین وتکلیف و فروش اقساطی واحد های مسکن مهر ، اقدام نمایند.
وی ارسال اظهارنامه به سازنده ها ی مساکن مهر را یکی از راه های موثر برای فروش اقساطی مسکن مهر دانست و ادامه داد: با توجه به این که سند زمین سازنده در رهن بانک می باشد بانک می تواند با صدور اجراییه به حقوق خود دست پیدا کند. خلیلی مرد افزود: در صورت اقدام عملی بانک در این زمینه ، سازندگان مجبور به تعیین و تکلیف واحدهای خود خواهند شد.
اخلاقی مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان نیز با بیان مطالبی تعیین مدت زمان معین و در صورت عدم مراجعه مالکین ، خروج تسهیلات از خط اعتباری مسکن مهر و محاسبه با نرخ آزاد را ، یکی از راه های دیگر تعیین و تکلیف مساکن مهر عنوان کرد و افزود : راه و شهرسازی استان این آمادگی را دارد تا اظهارنامه هایی را به اشخاص سازنده ارسال نماید و آن ها را به تعیین وتکلیف و ساماندهی وضعیت خریداران واقعی واحدها ، جهت معرفی به بانک و انجام فروش اقساطی ، فرا خواند.
پورمهدی معاون عمرانی استانداری آذربایجان شرقی که در انتهای جلسه به جمع حاضرین پیوست ضمن تشکر از اقدامات انجام شده در استان در خصوص مسکن مهر، از تخصیص اعتبار لازم برای تاسیسات زیربنایی مساکن مهر انتقاد کرد و افزود: سعی کردیم با تدابیری خاص نسبت به رفع این مشکلات اقدام کنیم و با همت مسیولین استانی تمامی پروژه هایی که مشکل زیربنایی داشتند حل شده است و اگر تعدادی هم با مشکل مواجه هستند با همکاری ارگان های مرتبط، در اسرع وقت حل خواهد شد.
پورمهدی در بخش دیگر سخنان خود اشتغال زایی را یکی از دغدغه های مهم دولت و استان دانست و گفت: رونق بخش مسکن و ساختمان می تواند نقش بسزایی در اشتغال زایی استان به جا بگذارد بنابرین از تمامی مسیولین بخش مسکن خواست تا با همت و همدلی بتوانند بخش مسکن را در استان رونق بخشند و موجبات اشتغال جامعه و جوانان را نیز فراهم آورند .

 


وی در پایان سخنان خود از زحمات شخص سرکار خانم کرمانشاهی و همکاران بانک مسکن، که در رفع مشکلات مسکن مهر تلاش می کنند تشکر و قدردانی نمود.

آخرین بروزرسانی 1394/11/19