تازه های اخبار تازه های اخبار

خدمات و محصولات جدید بانک مسکن معرفی گردید

مدیر شعب استان گیلان در نشستی که با حضور معاون عمرانی استانداری ، مدیر کل امور شهری ، مسیولین اداره کل راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، مدیریت و برنامه ریزی و شهردار کلانشهر رشت در محل این مدیریت برگزار گردید

با اشاره به لزوم پیگیری سیاستهایی که ذیل دستورات مقام معظم رهبری اعلام شد و تکالیفی که بر اساس اسناد بالادستی برعهده بانکها گذاشته شده و با توجه به اهمیت و تاثیر بخش مسکن بر رونق اقتصاد کشور و ارتباط این بخش با صنایع پیشین و پسین خود، برگزاری نشست با متعاملین بخش مسکن را به جهت آگاهی از تسهیلات ویژه این بانک در خروج از تورم و رکود اقتصادی و لزوم مشارکت هرچه بیشتر سازمانهای متولی استان ذکر کرد.
حسن نوروزی با اشاره به سهم 36 درصدی بانک مسکن از مصارف بانکهای استان افزود: از 77 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی بانکهای استان در بخش مسکن، 54 هزار و 215 میلیارد ریال ، توسط بانک مسکن پرداخت گردیده است.

وی با اشاره به تعیین تکلیف شدن 76 درصدی تسهیلات تکلیفی در شهرهای بالای 25 هزار و زیر 25 هزار نفر جمعیت اظهارداشت: از تسهیلات پرداختی مسکن مهر به بیش از 93هزار واحد با احتساب واحدهای روستایی و بافت فرسوده شهری ، تعداد 71 هزار و 18 واحد فروش اقساطی گردیده است.

نوروزی سیاستهای بانک مسکن در سال "اقتصادمقاومتی – اقدام و عمل" را در جهت خروج از رکود و رونق بخش مسکن ، با ایجاد و تحریک تقاضا در بخش مسکن را به دلیل درونزا بودن و اتکا بیشتر این بخش به تولیدات داخلی را عاملی در جهت رونق اقتصاد و تحرک بیشتر رشته فعالیتهای وابسته به این بخش برشمرد و گفت: بانک مسکن بعنوان تنها بانک دولتی تخصصی – توسعه ای در جهت ایجاد تعادل در بازار با ارایه بسته های اعتباری تسهیل شده سعی در تحریک تقاضا و رونق اقتصاد کشور دارد و برای اولین بار اعطای تسهیلات ویژه به پروژه های استفاده کننده از روشهای ساخت صنعتی و فناوری نوین تا سقف یک هزار و 300 میلیون ریال به ازای هر واحد مسکونی را در دستور کار خود قرارداده است.

مدیر شعب استان گیلان ،اقدام به طراحی دو محصول جدید در قالب" طرح تضمین معاملات فروش اقساطی مسکن" و" حساب امانی پیش فروش ساختمان" را از دیگر طرحهای بانک مسکن در راستای رونق بیشتر بخش مسکن عنوان و در تشریح طرح تضمین معاملات فروش اقساطی مسکن گفت : در این طرح انبوه‌سازانی که خواهان فروش واحدهای خود بصورت پیش فروش به خریداران هستند ولی نگران عدم بازپرداخت اقساط از سوی خریدار می باشند ، پرداخت اقساط خریدار واحد در سررسید حتی در صورتیکه خریدار قسط مربوطه را به حساب بانک واریز ننماید به نوعی توسط بانک مسکن تضمین می شود . سقف مبلغ قابل تضمین توسط بانک یک میلیارد و پانصد میلیون ریال و حداکثر تا سقف ۵۰ درصد ارزش کارشناسی ملک بوده و حداکثر مدت زمان فروش اقساطی در این طرح 50 ماه و حداکثر میزان اقساط ماهیانه نیز سی میلیون ریال می باشد .
نوروزی افزود : از مزایای طرح تضمین معاملات ، افزایش قدرت خرید خریداران مسکن بدون افزایش سقف تسهیلات و بطور کلی بدون نیاز به تسهیلات بانکی که در نتیجه آن امکان فروش اقساطی واحد های مسکونی فراهم خواهد شد می باشد و همچنین می توان گفت که این طرح موجب ترغیب فروشندگان به پیش فروش واحدهای در حال احداث و تامین مالی طرح های نیمه تمام بدون استفاده از منابع بانکی با اطمینان از اینکه پس از تکمیل و آماده شدن اسناد و انتقال واحد ها امکان دریافت بخش عمده ای از ثمن معامله وجود دارد خواهد داشت و این امر امکان شروع و افتتاح پروژه های جدید با توجه به فروش واحد های در اختیار سازندگان را فراهم نموده و رونق اقتصادی به دنبال خواهد داشت .
وی در ادامه از "حساب امانی پیش فروش ساختمان" به عنوان دیگر محصول جدید بانک مسکن یاد نموده و افزود : هدف اصلی از ایجاد این حساب ساماندهی بازار پیش فروش مسکن و کاهش ریسک های مرتبط با خریداران مسکن است و در واقع یکی از مهمترین کاربردهای حساب امانی ایجاد ساز وکار برای کاهش ریسک کلاهبرداری و مخاطرات اخلاقی میان پیش خریدار و پیش فروشنده از طریق ورود شخص سوم مورد اعتماد دو طرف می باشد . حساب امانی یک ابزار مالی است که توسط شخص سوم که بانک می باشد جهت ارایه خدمات مشخص به مشتری ایجاد می شود .
مدیر شعب بانک مسکن در ادامه سخنان در تشریح این طرح بیان داشت :‌ فروشنده ای که قصد فروش واحدهای در حال احداث خود از طریق انتشار آگهی پیش فروش را دارد می بایست ابتدا نسبت به افتتاح حساب امانی نزد یکی از شعب بانک مسکن گیلان اقدام و سپس با در دست داشتن تاییدیه افتتاح حساب امانی صادره توسط بانک جهت صدور مجوز انتشار آگهی پیش فروش به اداره کل راه و شهرسازی مراجعه نماید و پس از اخذ مجوز لازم وانتشار آگهی و مراجعه پیش خریداران می بایست نسبت به انعقاد قرارداد پیش فروش در دفتراسناد رسمی اقدام نماید .
حسن نوروزی در ادامه بیان داشت : در راستای اجرای مفاد قرارداد ، پیش خریدار مبالغ مربوطه را در مواعد مقرر به حساب افتتاحی بنام خودش واریز نموده و بانک پس از درخواست پیش فروشنده و تاییدیه مهندس ناظر نسبت به انتقال مبالغ از حساب پیش خریداران به حساب امانی پیش فروشنده اقدام می نماید.
مدیر شعب بانک مسکن استان گیلان همچنین با اشاره به کاهش نرخ تسهیلات در صندوق های سه گانه بانک مسکن گفت : نرخ تسهیلات اعطایی در صندوق های پس انداز مسکن یکم ، صندوق پس انداز مسکن جوانان و صندوق پس انداز مسکن عادی از 13 درصد به 11 درصد تقلیل یافت و اقساط تسهیلاتی که برای زوجین پرداخت می شود نیز کاهش پیدا کرده است .
وی در ادامه خاطر نشان نمود : کاهش نرخ در حسابهای صندوق پس انداز فوق الذکر شامل افرادی است که تا کنون وام خود را دریافت نکرده اند و یا به تازگی ثبت نام کرده اند می شود.
همچنین وی با اشاره به رسالت بانک مسکن در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، کمک به ایجاد اشتغال در بنگاههای کوچک و متوسط مرتبط با بخش مسکن ؛ حمایت این بانک را از طریق تامین مالی مناسب این بنگاهها که از سوی کارگروه رفع موانع تولید به بانک معرفی می شوند وتسهیل در تزریق نقدینگی مورد نیاز آنها اعلام داشت.

آخرین بروزرسانی 1395/7/4