خدمات رمز یکبار مصرف خدمات رمز یکبار مصرف

بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران با هدف صيانت از حقوق مشتريان بانكي و كاهش مخاطرات مرتبط با رمز كارت‌هاي بانكي (به خصوص رمز دوم كه در تراكنش‌هاي بدون نياز به فيزيك كارت به كار گرفته مي‌شود)، ضوابط و الزامات اجرايي رمزهاي پويا در تراكنش‌هاي مبتني بر كارت را به تمامي بانك‌ها اعلام نموده است. با اجرايي شدن اين الزامات در بانك‌ها، مخاطرات مرتبط با رمزهاي ايستاي (ثابت) كارت‌هاي بانكي تا حد زيادي كاهش پيدا خواهد كرد.

 

تعاريف و كليات:


الف- رمز اول كارت: رمز مورد استفاده توسط دارنده كارت بانكي به منظور بهره‌گيري از خدمات مبتني بر كارت از جمله خريد از پايانه‌هاي فروش و دريافت وجه از دستگاه‌‌هاي خودپرداز مي‌باشد.


ب- رمز دوم كارت: رمز مورد استفاده توسط دارنده كارت بانكي به منظور بهره‌گيري از خدمات بدون نياز به فيزيك كارت از جمله خريد اينترنتي كه با استفاده از درگاه‌هاي پرداخت اينترنتي مي‌باشد.


ج- رمز پويا: رمزهاي اول يا دوم كارت كه متغير و به صورت يك‌بار مصرف بوده و پذيرش آن توسط بانك در خدمات پرداخت الكترونيكي مبتني بر كارت در يك بازه زماني مشخص صورت مي‌پذيرد.


د- احراز هويت: رويه‌اي است كه از طريق آن، بانك نسبت به تصديق هويت دارنده كارت بانكي اقدام و يا استفاده از ابزار پرداخت مشخصي را اعتبارسنجي مي‌كند.


هـ- عناصر احراز هويت: شامل رمز، توكن سخت‌افزاري و نرم‌افزاري، اثر انگشت و ... مي‌باشد.


و- احراز هويت چند عاملي: احراز هويتي كه مبتني بر به‌كارگيري دو يا چند عنصر از عناصر احراز هويت باشد.


ز- ابزار ارائه رمزهاي پويا: هر گونه ابزار اعم از مؤلفه‌هاي نرم‌افزاري طراحي شده براي دستگاه‌هاي چند‌منظوره يا دستگاه‌هاي خاص مانند توكن‌هاي سخت‌افزاري است كه بانك به منظور ارائه رمزهاي پويا در اختيار دارنده كارت بانكي قرار مي‌دهد. در حال حاضر ابزار در نظر گرفته شده در فرآيند احراز هويت رمزهاي پويا، برنامك (اپليكيشن) طراحي شده براي تلفن همراه هوشمند مي‌باشد.

  1. نصب برنامه بصورت رايگان:
  2. نصب رايگان برنامه، روش معمول نصب برنامه هاي خارج از اپ‌استور است. با توجه به امكان غيرفعالسازي توسط شركت اپل، تضميني جهت پايداري اپليكيشن هاي نصب شده در اين روش وجود ندارد.

 

نصب نسخه بصورت تك كاربري(adhoc):

بنا بر اظهار انتشاردهنده اپليكيشن، اين روش نصب از ثبات بيشتري برخوردار بوده و استفاده از آن تنها با تهيه اشتراك امكان پذير مي باشد.

توضيحات :

دانلود تمامي اپليكيشن ها از بازارچه هاي اينترنتي فوق الذكر، تحت قوانين و مقررات شركت مربوطه مي باشد.

 نصب نسخه بصورت رايگان در بازارچه سيب بانك و نصب نسخه بصورت adhoc در بازارچه سيبچه وجود دارد.

بازارچه iapps قابليت پشتيباني از هر دو روش نصب را دارا مي باشد.

نصب نسخه تك كاربري (adhoc) مستلزم پرداخت حق اشتراك بوده و بانك مسكن در اين خصوص منتفع نمي باشد.

روش استفاده از كد تخفيف سيبچه:

مشتري با انتخاب لينك رمز نماي بانك مسكن، به صفحه دانلود برنامه هدايت مي گردد.

در صورت نداشتن اشتراك سيبچه، مشتري نوع اشتراك را انتخاب و در زمان ثبت، كد تخفيف msk98 را وارد مي نماید.


فرآيند فعالسازی و توليد رمز پويا:

مراحل فعالسازی:

1- مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک مسکن

2- انتخاب گزینه تغییر رمز

3- انتخاب گزینه خدمات رمز پویا

4- انتخاب گزینه تخصیص رمز دوم پویا

5- ورود شماره تلفن همراه(شماره همراه وارد شده باید با شماره ثبت شده در بانک مطابقت داشته باشد،در غیر اینصورت جهت اصلاح به یکی از شعب بانک مراجعه نماید.)

6-با نمایش پیغام موفقیت آمیز بودن فعالسازی رمز دوم پویا، مراحل فعالسازی به پایان می رسد.(شماره سریال توکن در رسید خودپرداز درج و لینک دانلود نرم افزار و کد فعالسازی به تلفن همراه ارسال می گردد)

7-پس از ورود به لینک ارسال شده از طریق پیامک، نرم افزار رمز نمای متناسب با گوشی تلفن همراه خود را نصب نمایید.

 

مراحل تولید رمز دوم در رمزنما

1-پس از نصب رمز نما بر روی گوشی خود،رمز مورد نظرتان را وارد کنید.

2-شماره مسکن کارت خود را وارد نمایید.

3-شماره سریال فعالسازی توکن که در رسید خودپرداز درج شده است را وارد نمایید.

4-کد فعالسازی پیامک شده را وارد کنید.

5-برای دریافت رمز دوم پویا گزینه"دریافت رمز" را لمس نمایید.


مشخصات رمز پويا:

الف- طول رمز پوياي جايگزين رمز اول كارت، چهار رقم مي‌باشد.

ب- طول رمز پوياي جايگزين رمز دوم كارت، هشت رقم مي‌باشد.

ج- طول عمر رمزهاي پويا حداكثر 60 ثانيه بوده و پس از اين زمان، رمز توليد شده منقضي و غير قابل استفاده مي‌گردد. ضمناً طول عمر رمزهاي پويا ممكن است در آينده توسط بانك تغيير نمايد.

د- رمزهاي پويا در طول عمر خود، صرفاً يك‌بار توسط بانك پذيرفته مي‌شوند.

هـ- رمزهاي پويا در طول عمر خود صرفاً براي استفاده از خدمات مبتني بر «يك كارت مشخص از بين كارت‌هاي صادر شده توسط بانك» قابل استفاده مي‌باشند.

و- پس از حداكثر پنج تلاش ناموفق متوالي براي ورود رمز پويا در يك مدت‌ زمان معين، ارائه خدمت مرتبط به طور موقت مسدود مي‌گردد. در اين خصوص لازم است تا مشتري با مراجعه به نزديك‌ترين دستگاه خودپرداز، مجدداً فرآيند فعال‌سازي رمز پويا را انجام دهد. 

 

1 -با مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک مسکن بر اساس دستورالعمل "فعالسازي رمز پویا بر روي دستگاههاي خودپرداز بانک مسکن" رمز دوم پویاي خود را فعال نمایید . لازم به ذکر است پس از فعالسازي رمز دوم پویا ، رمز دوم ایستا غیر فعال می گردد.

2 -جهت دریافت رمز دوم پویا ، نسخه اي از برنامه  رمز نمای بانک مسکن سازگار با گوشی خود را از لینک هاي پایین صفحه دانلود و نصب نمایید. سپس بر اساس دستورالعمل "نرم افزار رمز یکبار مصرف بانک مسکن" رمز دوم یکبار مصرف را که صرفاً در مدت زمان معین جهت استفاده در یک تراکنش قابل استفاده می باشد دریافت نمایید.

دستورالعمل فعالسازی رمز پویا برروی دستگاه های خودپرداز بانک مسکن 

دستورالعمل نرم افزار رمز پویا بانک مسکن

نکات مهم در فعالسازی رمزپویا
مراحل فعالسازی رمز دوم پویا