نمایش اخبار نمایش اخبار

سرمایه گذاری‌های مثبت و منفی در مسکن

مدیر امور حقوقی و وصول مطالبات بانک مسکن با تشریح مصادیق سرمایه گذاری و تولید درست مسکن در تهران و کشور، گفت: افرادی که وارد سرمایه گذاری در بخش مسکن می شوند باید دوگانه «مکان و متراژ» را درست انتخاب کنند

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا ، داود خلجستانی در همایش مدیران ارشد بانک مسکن با اشاره به تلاش های اداره کل حقوقی این بانک جهت پیشگیری از ایجاد مطالبات مشارکت مدنی بخش مسکن اظهار داشت: در تهران 320 محله وجود دارد و 52 درصد معاملات فقط در 17 محله انجام می شود.

وی با بیان اینکه این 17 محله جز محلات بورسی و پررونق تهران در تمامی فصول تلقی می شود، گفت: در آمار معاملات مسکن در تهران باید آمار این 17 محله را از سایر محلات جدا کرد.

مدیر امور حقوقی و وصول مطالبات بانک مسکن، با تاکید بر اینکه میانگین قیمت و معاملات 17 محله پایتخت نباید با سایر محلات مقایسه شود، افزود: در بقیه کشور نیز به همین گونه است به این ترتیب که در هر شهری یکسری محلات بورسی وجود دارد که باید جداگانه بررسی شوند.

خلجستانی با بیان اینکه سرمایه گذاری در محلات بورسی حتی در اوج رکود، مثبت ارزیابی می شود، ادامه داد: افرادی که در محلات بورسی در بخش مسکن سرمایه گذاری می کنند این واحدها خریدار دارند اما اغلب افرادی که در محلات غیربورسی سرمایه گذاری می کنند، فروشنده هستند.

وی افزود: پنجاه درصد افرادی که در بخش مسکن با هدف سرمایه گذاری ورود کردند و با مشکل مواجه شدند، یا محله خود را به درستی انتخاب نکردند یا در محلات غیربورسی سرمایه گذاری کردند.

این مقام مسوول در بانک مسکن ادامه داد: همچنین پنجاه درصد مابقی که در بخش مسکن سرمایه گذاری کردند و با مشکل مواجه شدند، مساحت ملک آنها متناسب با نیاز بازار در آن محله یا منطقه نیست. به این معنا که نوع ساخت و متراژ با نیاز مسکن در آن منطقه مطابقت ندارد.

مدیر امور حقوقی و وصول مطالبات بانک مسکن، گفت: افرادی که وارد سرمایه گذاری در بخش مسکن می شوند باید دوگانه «مکان و متراژ» را درست انتخاب کنند اما بررسی ها نشان می دهد که 75 درصد سرمایه گذاران هر دوی این موارد را اشتباه انتخاب می کنند.

وی با بیان اینکه این سرمایه گذاران در محلات غیربورسی، واحدهای مسکونی را با متراژهای بالاتر از نیاز بازار تولید می کنند، گفت: در کشور در محلات بورسی و پر رونق حدود 2 میلیون واحد مسکونی کمتر از تقاضای مصرفی داریم و قیمت در این مناطق نیز غالبا افزایشی است که اگر رشد قیمت متوقف شود، این توقف ادامه دار نیست.

خلجستانی افزود: در کشور تعداد زیادی واحد مسکونی در مناطق غیربورسی و با مساحت بزرگ ساخته شده که متقاضی برای آنها وجود ندارد و به سختی به فروش می رسند. ضمن اینکه برای فروش این واحدها در زمان کوتاه مالک و سرمایه گذار باید واحد خود را 20 تا 30 درصد زیر قیمت عرضه کند.

مدیر امور حقوقی و وصول مطالبات بانک مسکن تاکید کرد: سرمایه گذاری و اعطای تسهیلات جهت احداث واحد مسکونی در مناطق غیربورسی و بزرگ متراژ، منفی ارزیابی می شود و توصیه اکید بر عدم پرداخت تسهیلات مشارکت در این مناطق است.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری در تولید مسکن در مناطق بورسی تهران و کشور، مثبت ارزیابی می شود مشروط بر اینکه «متراژ» آن متناسب با نیاز بازار و تقاضای مصرفی باشد.

آخرین بروزرسانی 1399/3/10