نمایش اخبار نمایش اخبار

عقب ماندگی تولید مسکن از تقاضا

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه دستور رییس جمهور برای تسهیل در صدور پروانه های ساختمانی قطعا در تولید مسکن اثرگذار خواهد بود گفت: تولید و عرضه مسکن از تقاضا سالهاست که عقب است و سالهاست که وضعیت ساخت و ساز خوب نیست.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، دستور رییس جمهور برای ساماندهی بازار مسکن از یک سو و تسهیل شرایط صدور پروانه ساختمانی این نوید را به بازار مسکن و ساخت و ساز داد که روزهای خوبی برای بخش تولید مسکن می توان متصور بود.

سالهاست که بر اساس طرح جامع مسکن ،گفته شده باید سالانه ۹۰۰ هزار مسکن در کشور تولید شود تا بتوان پاسخگوی تقاضا بود اما در خوشبینانه ترین حالت تولید مسکن به ۳۰۰ هزار مسکن می رسد. طبق گفته محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی سالانه ۶۰۰ هزار مسکن کمبود داریم و این می تواند در آینده برای پاسخگویی به تقاضا خطرناک باشد و جهش قیمت ها دور از انتظار نیست.

ورود رییس جمهور به موضوع ساماندهی بازار مسکن و تسهیل شرایط ساخت و ساز به نظر می رسد بتواند کلاف سردرگم تولید مسکن را نیز تا حدودی باز کند. تاکید محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز برای تسهیل در صدور پروانه ساختمانی نیز باعث خواهد شد تا سازندگان مسکن بتوانند با جدیت و ترغیب بیشتری به سمت تولید مسکن حرکت کنند.

بیژن خطیبی عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در گفت و گو با خبرنگار هیبنا ، در پاسخ به این پرسش که آیا کمبود تولید مسکن که سالهاست ساخت و ساز درگیر آن است می تواند در آینده علیرغم پایین بودن قدرت خرید متقاضیان جهش قیمت را ایجاد کند؟ گفت: دستور رییس جمهور به موضوع بخش مسکن و تسهیل شرایط صدور پروانه ساختمانی می تواند به تولید مسکن منجر شود و سرعت ساخت و ساز را بالاتر ببرد.

وی افزود: بر اساس اطلاعات مرکز آمار، سالانه ۸۰۰ هزار ازدواج در کشور رخ می دهد بنابراین وقتی این تعداد خانه اولی در کشور داریم که نیازمند مسکن هستند باید سالانه ۹۰۰ هزار مسکن در کشور تولید شود تا بتوان به تقاضا پاسخ داد. اما طبق برآوردها و پروانه های صادر شده از سوی شهرداریها نشان می دهد که سالانه ۳۰۰ هزار واحد مسکونی تولید می شود و کشور همچنان از تولید مسکن و پاسخگویی به تقاضا عقب است.

*هم باید به ساخت و ساز فکر کنیم و هم اینکه شهر را از آن حالت خود خارج نکنیم

خطیبی در پاسخ به این سیوال که برخی گمان می کنند که با افزایش صدور پروانه ساختمانی و افزایش تولید مسکن در حقیقت شهر فروشی خواهد شد، اظهار داشت: به هر حال باید یک تصمیمی برای شهر و یک تصمیمی برای پاسخگویی به تقاضای مسکن گرفته شود. اینکه بگوییم رشد صدور پروانه ساختمانی به شهر فروشی منجر می شود پس تولید مسکن نداشته باشیم باید بدانیم که تقاضای مسکن را چگونه باید پاسخ دهیم؟ به هر صورت هم باید به ساخت و ساز فکر کنیم و هم اینکه شهر را از آن حالت خود خارج نکنیم.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ادامه داد: اگر قرار است در کلان شهرها و تهران ساخت و ساز نشود پس باید به فکر ایجاد شهرهای جدید هم بود. پس یا باید تولید مسکن داشته باشیم و یا اینکه تقاضا را پاسخ ندهیم و به فکر شهرها باشیم. تاکید بنده این است که هم به فکر ساخت و ساز باشیم و هم اینکه شهر را از آن حالت خود خارج نکرده و به شکل عامیانه شهر فروشی نکنیم.

*صدور پروانه ساختمانی در شهر تهران 50 درصد کاهش یابد

وی افزود: چندین سال است که به هر حال فروش تراکم کاهش یافته است و همین موضوع باعث شده تا میزان صدور پروانه ساختمانی در شهر تهران 50 درصد کاهش یابد. در حالیکه بر اساس طرح جامع مسکن باید سالانه 900 هزار مسکن تولید می شد اما تنها 300 هزار مسکن تولید شده است، پس این عملکرد نشان می دهد که حال و روز ساخت و ساز خوب نیست و تولید و عرضه مسکن از تقاضا عقب است.

خطیبی در پاسخ به این پرسش که با تسهیل شرایط صدور پروانه ساختمانی می توان امیدوار شد که ساخت و ساز بهتر شود؟ گفت: در حال حاضر در برخی مواقع صدور پروانه ساختمانی حتی چهار ماه هم طول می کشد اما اگر شرایط صدور پروانه ساختمانی تسهیل شود می توان گفت که تولید مسکن روند بهتری خواهد گرفت و قطعا بر تولید مسکن اثرگذار خواهد بود. اما باید منتظر ماند و دید که ضرایب جریمه در صدور پروانه های ساختمانی از سوی شهرداریها چگونه خواهد بود.

وی در پاسخ به این پرسش که این دستور رییس جمهور این ذهنیت را ایجاد کرد که قرار است فروش تراکم آزاد شود؟ گفت: اگر قرار باشد فروش تراکم آزاد شود باید به دقت در این خصوص تصمیم گیری شود. اما به نظر بنده این تصمیم و دستور رییس جمهور برای تسهیل صدور پروانه ساختمانی بوده نه فروش تراکم. به هر صورت نباید فروش تراکم در برخی مناطق آزاد شود
آخرین بروزرسانی 1399/4/2