نمایش اخبار نمایش اخبار

حسین عبده تبریزی، اقتصاددان و کارشناس خبره بخش مسکن در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، گفت: طرح راه ¬اندازی صندوق پس ¬انداز مسکن یکم که در سال 94 اجرایی شد تصمیمی درست و منطبق با شرایط وقت بازار معاملات مسکن بود اما در حال حاضر که بازارها به لحاظ نوسان قیمتی بسیار ناپایدار هستند باید از ابزارهای دیگری برای کمک به خانه دار شدن اقشار هدف استفاده کرد. وی با اشاره به اتمام دوره 5 ساله اولیه امکان ثبت نام و سپرده گذاری خانه اولی ها در صندوق پس انداز مسکن یکم گفت: صندوق پس انداز مسکن یکم در زمان تاسیس و راه اندازی نسخه و راهکار بسیار خوبی برای خانه دار شدن خانه اولی ها و متقاضیان مسکن بود. چرا که در آن زمان به دلیل شرایط بازار مسکن و نبود تورم ها و جهش های شدید قیمتی، بازار مسکن با ثبات نسبی همراه بود و در سال های اول راه اندازی صندوق یکم، این صندوق، نقش موثری در خانه دار شدن خانه اولی ها و سپرده گذاران ایفا می کرد. وی افزود: در واقع در آن زمان صندوق یکم یک عده زیادی بالغ بر 150 هزار نفر را صاحب خانه کرد هر چند این تعداد می توانست بیش از آن چیزی باشد که در نهایت تحقق یافت اما بیش از یک سوم سپرده گذاران این صندوق در نهایت موفق به استفاده از تسهیلات یکم برای خرید مسکن با استفاده از رژیم پس انداز و سپرده گذاری شدند. وی در پاسخ به این سوال که آیا تصمیم سیاست گذاران پولی و متولی بخش مسکن برای عدم تمدید مهلت سپرده گذاری و ثبت نام در صندوق پس انداز مسکن که تسهیلات آن ارزان ترین شکل تسهیلات مسکن در شبکه بانکی است، تصمیم درستی بوده است یا خیر خاطرنشان کرد: به نظر می رسد در شرایط فعلی که تورم مسکن بسیار بالا و پیش رونده است و قیمت واحدهای مسکونی به دلیل تورم بالا در کوتاه مدت با رشد قابل توجه همراه می شود، نظام پس انداز را روش مناسبی برای تامین مالی معرفی کرد. در واقع نمی شود این صندوق را در شرایط تورم حاد پیشنهاد داد چون تورم حاد فعلی، میزان پس انداز افراد در صندوق پس انداز مسکن را از بین می برد. یعنی پس انداز افراد برای خرید مسکن به لحاظ ارزش برای خرید مسکن بعد از طی دوره حداقل یکساله سپرده گذاری به دنبال افزایش محسوس قیمت مسکن و تورم بالا، بسیار افت خواهد کرد و شکاف ایجاد شده بین قدرت خرید و قیمت مسکن عملا مانع از خرید مسکن از سوی فرد متقاضی خواهد شد. عبده تبریزی تاکید کرد: نظام پس انداز برای خرید مسکن، عمدتا در شرایط ثبات اقتصادی و نبود تورم بالا پیشنهاد می شود. هر چند در بازار مسکن باید همیشه سبدی از انواع ابزارها، تسهیلات و نهادها برای تامین مالی دو سمت عرضه و تقاضا وجود داشته باشد تا به فراخور شرایط کلان، شرایط درونی بازار و همچنین اوضاع خریدار و سازنده و فروشنده، از یک یا چند جز این سبد استفاده شود. وی موثرترین راهکار تامین مالی مسکن در شرایط فعلی را پرداخت تسهیلات با نرخ سود کم و سقف موثر و همچنین با اندیشیدن تدابیری برای کاهش رقم اقساط ماهانه عنوان کرد. به گفته وی در شرایط فعلی سایر اشکال دریافت تسهیلات مسکن که نیاز به سپرده گذاری نداشته و به صورت آنی پرداخت می شوند موثرتر از روش پس انداز خواهد بود. این کارشناس برجسته بخش مسکن همچنین ایجاد ثبات و آرامش در بازار مسکن را وابسته به ایجاد ثبات و آرامش در همه بازارهای اقتصادی اعلام کرد.

آغاز ساخت 50 هزار مسکن اقدام ملی از اواخر تیر ماه جاری

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه عملیات اجرایی و ساخت 50 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی از اواخر تیر ماه جاری در شهرهای جدید آغاز می شود گفت: پیمانکاران ساخت مسکن ملی در شهرهای جدید انتخاب شدند
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا ، طرح اقدام ملی مسکن طرحی است که برخی از کارشناسان مسکن آنرا در راستای متعادل سازی بخش مسکن عنوان می کنند و معتقد هستند که این طرح اگر در زمان مقرر تحویل متقاضیان شود و مجددا مرحله دوم آن با روش های مناسب تری پیگیری شود می تواند برای خانه دار کردن اقشار متوسط و کم درآمد جامعه مفید باشد.
در زمستان سال گذشته بود که طرح مسکن ملی مطرح شد. این طرح شامل ساخت 400 هزار واحد مسکونی است که ساخت 200 هزار واحد آن در شهرهای جدید و با مشارکت بخش خصوصی، ۱۰۰ هزار واحد در مناطق بافت فرسوده و توسط شرکت بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.
اوایل شهریورماه پارسال ، ثبت‌نام طرح ملی مسکن از استان کرمان کلید خورد. از هجدهم آبان ماه 1398 نیز دور دوم ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در 10 استان دیگر آغاز و سپس به مراحل انتخاب و پالایش متقاضیان رسید. حال این طرح به مرحله حساس و حیاتی خود که همانا آغاز ساخت خواهد بود نزدیک شده است. به هر سوی پالایش ملی طرح اقدام ملی مسکن انجام شده و استان‌ها و دستگاه‌های مجری طرح اقدام ملی از جمله سازمان ملی زمین و مسکن، شهرهای جدید و بنیاد مسکن در حال تطبیق مستندات اعلام شده متقاضیان با مدارک واقعی هستند.
در طرح اقدام ملی مسکن یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر متقاضی ثبت‌نام کرد که متقاضیان پذیرفته شده در این مرحله از سوی ستاد وزارتخانه راه و شهرسازی به استان‌ها و دستگاه‌های مجری طرح برای تطبیق اطلاعات معرفی شدند.
به نظر می رسد با انجام پالایش مرحله آغاز ساخت مسکن ملی برای ثبت نامی ها بزودی بتواند آغاز شود. البته یک سری از واحدهای مسکن ملی که به روش مشارکتی است از سال گذشته آغاز شده است.
حبیب الله طاهرخانی مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، در پاسخ به این پرسش که آیا عملیات ساخت مسکن ملی در شهرهای جدید برای ثبت نامی ها آغاز شده است؟ گفت: مسکن ملی دارای شقوق مختلفی بود. آنچه که به شهرهای جدید برای ساخت 200 هزار واحد مسکونی از 400 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی سپرده شده است روش ثبت نامی و مشارکتی بود.
وی با اشاره به اینکه عملیات احداث روش مشارکتی از سال گذشته آغاز شده است افزود: در حال حاضر برای روش ثبت نام در حال تطبیق مستندات اعلام شده متقاضیان با مدارک واقعی هستیم و پیش بینی ما این است که عملیات احداث 50 هزار واحد مسکونی در اغلب شهرهای جدید از پایان تیر ماه آغاز شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: پیمانکاران این 50 هزار واحد مسکونی نیز انتخاب شده اند و به نظر می رسد عملیات احداث مسکن ملی در برخی شهرهای جدید که به روش ثبت نامی بوده از ماه یاد شده آغاز شود.
وی افزود: روش مشارکتی که تعداد آن ها کمتر از تعداد ثبت نامی ها است از سال گذشته در برخی شهرهای جدید آغاز شده است.
طاهرخانی با اشاره به اینکه در طرح اقدام ملی از تجربیات مسکن مهر استفاده می شود گفت: طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای جدید با چند تفاوت عمده نسبت به مسکن مهر در دست انجام است. مهمترین ویژگی و تفاوت این طرح با مسکن مهر مکان یابی ساخت واحدها است که تلاش شده در مکان های مرغوب و برخوردار از خدمات زیربنایی احداث شود.
وی در خصوص وضعیت مسکن مهر در شهرهای جدید گفت: از مجموع 360 هزار و 530 واحد مسکونی در تعهد شرکت عمران شهرهای جدید برای ساخت در قالب مسکن مهر در این شهرها، تاکنون 280 هزار مسکن مهر تحویل متقاضیان شده است. بالغ بر 55 هزار واحد مسکونی آماده تحویل هستند که بحث های زیرساختی باعث شده فعلا معطل واگذاری این واحدها باشیم.
وی پیشتر در خصوص عملکرد ساخت مسکن مهر در سال 98 گفته بود: در سال گذشته نزدیک به 44 هزار واحد مسکونی به متقاضیان و مالکان این واحدها تحویل داده شد. همچنین برای بیش از 34 هزار واحد مسکونی مهر در شهرهای جدید کشور نیز کارت قسط صادر شد و به همین تعداد، مالکان مسکن مهر بازپرداخت اقساط ماهانه تسهیلات خود به بانک مسکن را آغاز کردند.
آخرین بروزرسانی 1399/4/23