فهرست اخبار فهرست اخبار

مصاحبه

مصاحبه روزنامه کارون با مدیر شعب خوزستان

عباسعلی شفیعی مدیر شعب بانک مسکن استان خوزستان به منظور تشریح حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم که اخیراً از طرف بانک مسکن دستورالعمل آن صادره شده است در گفتگویی با روزنامه کارون شرکت کرد و به پرسش‌های مطرح شده در خصوص سقف تسهیلات اعطایی خرید و ساخت مسکن، شرایط متقاضیان، شرایط واحدهای مسکونی، نحوه سپرده‌گذاری و نحوه بازپرداخت تسهیلات پاسخ داد.


عباسعلی شفیعی مدیر شعب بانک مسکن استان خوزستان به منظور تشریح حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم که اخیراً از طرف بانک مسکن دستورالعمل آن صادره شده است در گفتگویی با روزنامه کارون شرکت کرد و به پرسش‌های مطرح شده در خصوص سقف تسهیلات اعطایی خرید و ساخت مسکن، شرایط متقاضیان، شرایط واحدهای مسکونی، نحوه سپرده‌گذاری و نحوه بازپرداخت تسهیلات پاسخ داد.

 

 

1- هدف از ایجاد حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم چیست؟

بانک مسکن در راستای تامین مالی مسکن خانه اولی ها که مهم‌ترین جامعه هدف این طرح است نسبت به ایجاد صندوق پس‌انداز مسکن یکم اقدام کرده است .یکی دیگر از اهداف مهم این حساب خروج بخش مسکن از رکود و ایجاد رونق اقتصادی و تحرک در بخش ساخت و ساز است زیرا این حساب شامل تسهیلات خرید یا احداث واحد مسکونی انفرادی نیز می‌شود اما اصلی‌ترین هدف این طرح خانه‌دار کردن افرادی است که تاکنون از تسهیلات بانکی برای خرید یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده اند مانند جوانان و در مجموع خانه اولی‌ها

2-شرایط متقاضیان جامعه هدف یا همان خانه اولی ها چیست؟

- متاهل یا سرپرست خانوار ( افرادی که همسر آنان فوت شده یا از همسر خود جدا شده‌اند و سرپرستی یا حضانت فرزند را عهده‌دار هستند )

- متقاضی تسهیلات، همسر و فرزندان صغیر وی از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها برای خرید یا احداث واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

- متقاضی و همسر وی از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشد.

نکته: افراد مجرد نیز می توانند افتتاح حساب کنند اما در زمان دریافت تسهیلات باید متاهل باشند

3- لطفاً به شرایط ملک یا واحد مسکونی مورد نظر اشاره بفرمایید؟

ملک مورد معرفی متقاضی جهت دریافت تسهیلات خرید باید نوساز باشد .منظور از ملک نوساز ، ملکی است که از تاریخ صدور جواز ساخت آن بیش از 7 سال و از تاریخ صدور پایانکار ساختمانی آن بیش از 3 سال نگذشته باشد.

4- سقف تسهیلات این حساب چگونه است؟

سقف تسهیلات در تهران 800 میلیون ریال ، در شهرهای بزرگ بیش از 200 هزار نفر جمعیت 600 میلیون ریال و در سایر شهرها 400 میلیون ریال است.

در استان خوزستان کلانشهر اهواز و شهرهای آبادان و دزفول شهرهای بالای 200 هزار جمعیت محسوب شده که متقاضیان ساکن در این شهرها از سقف تسهیلات 600 میلیون ریالی می‌توانند استفاده کنند.

5- آیا به صاحبان این حساب تسهیلات جعاله تعلق می گیرد؟

بله از محل خرید اوراق تسهیلات مسکن . به عبارت دیگر با دریافت تسهیلات جعاله 100 میلیون ریالی سقف تسهیلات در سه شهر اهواز ، آبادان و دزفول700 میلیون ریال است و در سایر شهرهای استان 500 میلیون ریال

6 -نحوه سپرده‌گذاری در این حساب چگونه است؟

متقاضیان واجد شرایط می‌توانند با حداقل مبلغ 67 میلیون ریال نسبت به افتتاح حساب اقدام کنند. اما برای برخورداری از سقف تسهیلات600 میلیون ریالی با حداقل مدت سپرده گذاری یکسال (2دوره 6ماهه) مثلاً در شهر اهواز آبادان و دزفول باید متقاضی 300 میلیون ریال را برای مدت یکسال سپرده گذاری نماید و در سایر شهرهای استان 200 میلیون ریال را برای یک دوره انتظار یکسال سپرده‌گذاری کند تا از سقف 400 میلیون ریال تسهیلات شهرهای زیر 200هزار نفر جمعیت بتواند استفاده کند .

یا متقاضیان می‌توانند با مبلغی کمتر و دوره انتظار بیشتر ازسقف تسهیلات استفاده کنند .بعنوان نمونه در شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت مانند اهواز، آبادان و دزفول متقاضی با مبلغ 200 میلیون ریال سپرده گذاری پس از سه دوره شش ماهه می‌تواند از سقف تسهیلات 600 میلیون ریالی استفاده کند یا در سایر شهرهای استان با مبلغ134 میلیون ریال سپرده گذاری از سقف تسهیلات این شهرها در طی سه دوره شش ماهه استفاده کند .

در هر صورت این حساب با نوسان مبلغ سپرده‌گذاری و مدت زمان انتظار برای اشخاص با بضاعت مالی گوناگون، انعطاف‌پذیر و قابل انطباق است.

7-نحوه بازپرداخت تسهیلات چگونه است ؟

حداکثر مدت زمان بازپرداخت تسهیلات بدون لحاظ میزان تسهیلات یا مدت انتظار، 12 سال (144ماه) است.

سقف تسهیلات به 3روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره ای امکان‌پذیر است. به عنوان نمونه میزان اقساط ماهانه تسهیلات 600 میلیون ریالی به روش ساده به مدت 12 سال و با نرخ 14 درصد حدوداً معادل 000/630/8 یال است و برای تسهیلات 400 میلیون ریالی حدوداً 000/750/5 ریال است.

8-آیا این حساب قابل انتقال به دیگران است؟

 بله واگذاری امتیاز این حساب فقط به بستگان نزدیک (پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، نوه، پدر بزرگ و مادر بزرگ) امکان‌پذیر است .

9- آیا دریافت و پرداخت از این حساب مقدور است؟

بله هر گونه اضافه و یا برداشت از حساب امکان‌پذیر است اما صاحب حساب باید مراقب باشد که میزان برداشت

بگونه‌ای صورت پذیرد که از میزان حداقل متوسط مبلغ حساب،موجودی اش کمتر نشود زیرا باعث حذف امتیاز وی در یک دوره 6 ماهه خواهد شد.

اما اگر برداشت به گونه‌ای صورت پذیرد که شرط حداقل حساب ، رعایت شود در کاهش میزان امتیاز حساب اثرگذار است که البته صاحب حساب می‌تواند با افزایش موجودی و جبران مبلغ کاهش یافته در هر دوره 6 ماهه اقدام به جبران کاهش امتیاز خود کند .

10- به نظر جنابعالی مهمترین مزیت های این حساب چیست؟

نرخ سود مناسب 14درصد و تقسیط طولانی مدت تسهیلات در یک دوره 12 ساله آن هم بنا به تمایل و دلخواه مشتری که به صورت پلکانی سالانه و یا پلکانی دوره ای و یا روش ساده متقاضی می تواند درخواست خود را مطرح کند .

در هر صورت با توجه به انتظارات تورمی موجود گرفتن این نوع تسهیلات با نرخ سود مناسب و اقساط بلندمدت که کمتر بانکی حاضر به پرداخت آن است یکی از مهم‌ترین و اقتصادی‌ترین مزیت‌هایی این طرح است.

مزیت دیگر این طرح توجه دولت محترم به خانه اولی‌ها و جوانان است که تاکنون نتوانسته‌اند با نرخ مناسب از تسهیلات بانکی به منظور خانه‌دار شدن خود استفاده کند که امیدواریم بانک مسکن در این مسیر بتواند خدمات خوب و شایسته ای به هموطنان عزیز به ویژه متقاضیان و جامعه هدف این طرح ارایه کند .

با تشکر از حضور جنابعالی در این گفتگو

آخرین بروزرسانی 1394/4/23