فهرست اخبار فهرست اخبار

در راستای فروش اقساطی تسهیلات مسکن مهر صورت گرفت

نخستین نشست کمیته پیگیری و هماهنگی پروژه های مسکن مهر خوزستان در سال93

بمنظور هماهنگی ، پیگیری و سرعت بخشیدن به فرآیند فروش اقساطی تسهیلات مسکن مهر نخستین جلسه مشترک سه جانبه مدیریت خوزستان ، اداره کل راه و شهرسازی و اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان با حضور عباسعلی شفیعی مدیر شعب استان ، دهقانی مدیر کل راه و شهرسازی ، صفایی مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و کارشناسان و عوامل دست اندرکار هرسه مجموعه برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مدیریت خوزستان ، مدیر شعب استان در این نشست ضمن تاکید بر ساماندهی و پیگیری جدی مسایل و مشکلات پروژه های طرح مسکن مهر اظهار کرد :

تعیین تکلیف واحدهای تکمیل شده و آماده واگذاری بمنظور اجرای فرآیند فروش اقساطی از مهمترین اولویت هاست که انتظار داریم در این خصوص همه به بانک مسکن و به عبارت دیگر به دولت و مجموعه اقتصاد کشور کمک کنند تا منابع پرداخت شده هرچه سریعتر در مسیر درست خود قرار گرفته و به سیستم برگردد. هرچه میزان منابع برگشتی ما از پروژه های مذکور افزایش یابد.قطعاً در مراحل بعدی به سایر پروژه های نیمه تمام و درحال تکمیل بهتر و سریعتر می توانیم رسیدگی کرده و منابع مورد نیاز آنان را پرداخت کنیم. به عبارت دیگر ما باید با همین منابع موجود تزریق شده به پروژه ها سایر طرح ها و واحدهای باقیمانده را اعتباردهی و مدیریت کنیم و در راستای خواست دولت تدبیر و امید مبنی بر استفاده از اقساط دریافتی ناشی از پرداخت تسهیلات مسکن مهر ، سایر طرح ها و پروژه های نیمه تمام این طرح بزرگ را ساماندهی و مدیریت کنیم.

وی افزود : قسط بندی و به حیطه وصول در آوردن تسهیلات پرداختی مسکن مهر نقش بزرگ و مهمی در اقتصاد استان و کشور خواهد داشت. وصول و برگشت سرمایه های ملی بمنظور خدمت مجدد به مردم و اقتصاد مسکن در این طرح کمک فراوانی به خانه دار شدن مردم و افزایش عرضه مسکن و ایجاد تعادل قیمت در این بخش خواهد کرد. زیرا با پرداخت تسهیلات مجدد ضریب تحرک فعالیت ها را در بخش ساخت فزاینده خواهیم کرد.

ایشان با اشاره به تعداد واحدهای آماده فروش استان می افزاید :

نزدیک 7 هزار واحد آماده فروش در استان داریم که باید هرچه سریعتر فرآیند فروش اقساطی آن انجام شود این مورد از مهمترین اولویت های ما در ابتدای سالجاری است.

پیامدهای منفی طولانی شدن فرآیند فروش اقساطی تسهیلات مسکن مهر از دیگر نکات مورد اشاره مدیر شعب خوزستان در این نشست است. وی در این زمینه می گوید :

هرچه فروش ها از نظر تعداد کمتر و مدت زمان لازم برای مراجعه طولانی تر شود قطعاً علاوه بر وارد شدن زیان به اعضای ، مشکلات بانک ، مجموعه های مرتبط با طرح و حتی خود تعاونی ها مضاعف خواهد شد. مساعدت بانک در خصوص طرح 20 ساله فروش اقساطی تسهیلات مسکن مهر بهترین فرصتی است که در اختیار متقاضیان قرار گرفته و لازم است تاکید کنیم با توجه به شرایط تورمی اقتصاد کشور و کاهش ارزش واقعی پول این تسهیلات گیرندگان هستند که از وضعیت موجود منتفع می شوند. حال برگشت این وجوه و تسهیلات در یک پروسه زمانی 20 ساله در واقع بهترین فرصت و امتیازی است که بانک در اختیار گیرندگان تسهیلات قرارداده است که امیدواریم از شرایط خوب پیش آمده متقاضیان و اعضای تعاونی ها بخوبی استفاده کنند.

برخی از مشکلات مربوط به تعاونی ها، چگونگی تکمیل و مشکلات مربوط به فرم ج و تایید اصالت متقاضیان ، تاکید بر همکاری و هماهنگی اداره تعاون شهرستان ها و رؤسای شعب بانک ، اقدامات مشترک اداره کل تعاون استان و راه و شهرسازی در خصوص تعیین تکلیف اعضای هییت مدیره بعضی از تعاون ها که از صلاحیت لازم برای اداره امور و ادامه کار برخوردار نیستند ، جلوگیری از هرگونه نقل و انتقال ثانویه قبل از فروش اقساطی ، واگذاری واحدها قبل از فروش اقساطی ، حسابرسی تعاونی ها ، برگزاری مجمع تعاونی ها برابر با قانون ، سرعت گرفتن فرآیند دادن سهم الشرکه و انعقاد باقی پروژه ها و دعوت از مسیولین ذیربط هر شهر یا شهرستان در کمیته استان بمنظور پیگیری جدی مسایل مربوط به پروژه ها از مهمترین مباحثی است که در این نشست مطرح و تصویب شد . همچنین هر سه مجموعه در سالجاری تصمیم گرفتند که هر سه دستگاه یعنی بانک ، اداره راه و شهر سازی و اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با جدیت و استفاده از همه ظرفیت ها و امکانات خود در جهت ساماندهی پروژه ها بویژه در بخش تعاون همه تلاش و توان خود را بکار گیرند. همچنین مقرر گردید مدیران کل راه و شهرسازی و اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان نسبت به تنظیم موافقت نامه همکاری ادارات ذیربط با شعب بانک مسکن استان اقدام لازم بعمل آورند.

گفتنی است در این نشست مهم هابیلی مسیول دایره اعتبارات مدیریت و خانم ابراهیم پور معاون تسهیلات تکلیفی مدیریت ، مدیر شعب استان را همراهی کردند

آخرین بروزرسانی 1394/5/6