فهرست اخبار فهرست اخبار

حجت الاسلام و المسلمین موسویان عضو شورای فقهی بانک مرکزی:

بانکداری اسلامی توان اجابت تمامی درخواستها و نیازهای متنوع مشتریان بانکی را دارد

دکتر موسویان استاد برجسته جهان اسلام و اندیشمند حوزه بانکی با اشاره به تجربه کشورمان در اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا و گذشت چند دهه از آن الزام تغییر این قانون را انکار ناپذیر دانست و اظهار داشت بانکداری اسلامی توانایی اجابت تمامی درخواستها و نیازهای متنوع مشتریان در حوزه علوم بانکی را دارا می باشد.
به گزارش روابط عمومی مدیریت خوزستان, میزگرد تخصصی هسته پژوهش استان با محوریت بانکداری اسلامی و قانون عملیان بانکی بدون ربا با حضور آقایان راحتی معاون اداره کل پژوهش و برنامه ریزی و حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید عباس موسویان عضو شورای فقهی بانک مرکزی و مشاور اداره کل پژوهش و برنه ریزی به همراه مسیولین مدیریت و برخی از روسا، کارکنان و همکاران شعب استان به میزبانی حوزه ناظر جنوب در آبادان برگزار شد.
در این سمینار، راحتی معاون اداره کل پژوهش و برنامه ریزی با توجه به اهمیت افزایش سطح دانش و اطلاعات همکاران به منظور پاسخگویی مطلوب به شبهات مردم و مشتریان در حوزه علوم بانکی اظهار داشت: نیروی انسانی در هر سازمانی مهمترین سرمایه و دارایی یک سازمان است و بر اساس این رویکرد اداره کل پژوهش و برنامه ریزی استفاده از اساتید مجرب دانشگاه و حوزه جهت بروز نمودن اطلاعات همکاران و توانمند سازی آنان در بکارگیری هر چه بهتر و استفاده بهینه از تمامی ظرفیت های موجود بانکداری اسلامی می باشد که برآیند آن پرورش درست نیروهای متعهد و متخصص در سازمان بوده و ضمن تقدیر و تشکر از مدیریت شعب خوزستان و حوزه ناظر جنوب در جهت برگزاری و میزبانی این نشست اظهار امیدواری کرد که همکاران بتوانند موارد مطروحه در این میزگرد را به تمامی همکاران در سطح شعب خود منتقل نمایند.
دکتر موسویان استاد برجسته جهان اسلام و اندیشمند حوزه بانکی با اشاره به تجربه کشورمان در اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا و گذشت چند دهه از آن الزام تغییر این قانون را انکار ناپذیر دانست و اظهار داشت بانکداری اسلامی توانایی اجابت تمامی درخواستها و نیازهای متنوع مشتریان در حوزه علوم بانکی را دارا می باشد.
این استاد برجسته علوم بانکی با تاکید بر مزایای عقود اسلامی نظیر مرابحه بیان داشت آشنایی با این نوع عقود و شناخت مزایای آن می تواند جوابگوی نیاز های مشتریان باشد. برخی از کشورهای اسلامی تجربیات موفقی را در این زمینه داشته اند که می توان از آن استفاده نمود.
دکتر موسویان با برشمردن پیشنهادات ارایه شده جهت اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا این پیشنهادات را جهت کارا نمودن این قانون و پاسخگویی به نیازهای روز جامعه و همچنین رفع برخی شبهات الزامی دانست و از همه همکراان درخواست کرد که نظرات خود را دراین زمینه ارایه دهند.
در ادامه این نشست عسکری رییس حوزه ناظر با تقدیر و تشکر از حضور آقایان راحتی و دکتر موسویان اظهار داشت: با توجه به گذشت بیش از 3 دهه از تاریخ تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا و پیشرفت های صورت گرفته در عرصه بانکداری جهان و ایجاد فن آوری های نوین در این بخش ها، تغییر سلایق و نیازهای مشتریان، انجام تغییرات و بروز نمودن قانون عملیات بانکی بدون ربا را از الزامات اساسی شبکه بانکی در جهت همراهی و پاسخگویی مناسب به نیازهای مشتریان و رفع شبهات موجود دانست.
وی افزود با توجه به شرایط اقتصادی کشور و وجود رکود تورمی در این بخش می توان با استفاده از عقود اسلامی کارآمد از جمله عقد استصناع که یکی از عقود کارا در بخش تولید می باشد، نسبت به تحرک تولید و رونق اقتصادی اقدام نمود.
عسکری با اشاره به اینکه با گذشت بیش از 5 سال از ابلاغ سه عقد جدید استصناع، مرابحه و خرید دین، بانکها در عمل رغبتی در حرکت به سمت این عقود از خود نشان نمی دهند اظهار داشت: اطلاع رسانی و اجرایی شدن دستورالعملهای مربوطه می توانند در برآورده کردن بسیاری از نیازهای واقعی فعالیتهای اقتصادی و مشتریان بانکها موثر باشد.
آخرین بروزرسانی 1394/11/21