فهرست اخبار فهرست اخبار

از سوی معاون وزیر مطرح شد

1800 فقره تسهیلات نوسازی به خوزستان اختصاص یافت

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری از اختصاص یک هزار و 800 فقره وام نوسازی بافت فرسوده به استان خوزستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی مدیریت شعب استان خوزستان، محمد سعید ایزدی با حضور در استان خوزستان و شرکت در نشست شورای مسکن استان خوزستان اظهار کرد: خوزستان استان مهمی برای این وزارتخانه به شمار می‌رود به همین دلیل قصد داریم نگاه ویژه‌ای را به این استان در مسیله پرداخت تسهیلات بافت فرسوده داشته باشیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در همین زمینه یک هزار و 800 فقره وام نوسازی بافت فرسوده به استان خوزستان اختصاص یافته که امیدواریم با استفاده از این وام‌ها بخشی از بافت‌های فرسوده استان بازسازی شود.
وی بر ضرورت پیشگیری از افزایش بافت‌های فرسوده در حاشیه‌های شهرها تاکید کرد و گفت: در زمان حاضر موضوع بافت‌های فرسوده یکی از بحران‌های جدی کشور به شمار می‌رود. امروزه بافت‌های ساختمانی فرسوده مشکلاتی را به وجود آورده‌اند که بحرانی‌ترین آن‌ها در مراکز، محلات تاریخی، حاشیه‌های شهر و برخی محلات با پیشینه تاریخی قرار دارند.
وی با بیان این‌که توجه به این کار پیچیده در توان یک دستگاه نیست و باید مجموعه اقدامات در این حوزه از طریق هم‌افزایی و با تشکیل شبکه‌های همکاری پیش برود گفت: دستگاه‌های مختلف با تشکیل این شبکه‌ها برنامه‌ها و اهداف خود را پیش می‌برند.
ایزدی به اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت برای گرایش مردم به سمت بهسازی و شهرسازی اشاره کرد و گفت: برای کلان‌شهرها به ازای هر واحد 500 میلیون ریال، در شهرهای بالای 200 هزار نفر 400 میلیون ریال و برای شهرهای دیگر نیز 300 میلیون ریال تسهیلات در نظر گرفته شده است.
وی از اعطای یک وام محدود 200 میلیون ریالی برای مرمت و مقاوم‌سازی به‌صورت قرض‌الحسنه خبر داد و افزود: در کنار ارایه تسهیلات باید به بحث تجهیز فضای عمومی شهرها نیز توجه داشت چرا که این امر بستر مناسبی را برای تعاملات اجتماعی ایجاد خواهد کرد و به ارتقای کیفی در شهرها کمک می‌کند.
وی راه‌اندازی دفاتر خدمات نوسازی در محلات را از دیگر برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی برشمرد و افزود: تشکیل این نهادها می‌تواند بین وزارت و مردم تعامل خوبی ایجاد کرده و باعث بالا بردن مشارکت‌های مردمی شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین به ایجاد تالارهای گفت‌وگوی شهرند در سطح استان اشاره کرد و گفت: در هر شهری یک تالار گفت‌وگو شهروند ایجاد شود چرا که زمانی می‌توانیم در کارهای خود موفق باشیم که حرف‌های ما به یک خواسته اجتماعی تبدیل شود و می‌توان از این فرصت استفاده کرد و اماکنی که در حال فرسودگی است را تملک و نوسازی کرده و در اختیار این تالارهای گفتگو قرار دهیم.
همچنین در این نشست عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان با بیان اینکه خوزستان به دلیل جنگ از سلایق مختلف در بازسازی و رفتارهایی که در توسعه ملی تاثیرگذار بوده متضرر شده است، گفت: بخشی از شهرها مانند سوسنگرد و هویزه به دلیل تخریب خانه های در جنگ، منازل جدیدی در این شهرها ساخته شد اما این ساخت‌وسازها هیچ‌گاه با فرهنگ مردم آن منطقه سازگار نبود است.
وی بیان کرد: وزارت راه و شهرسازی با وجود تمامی مشکلاتی که در خوزستان وجود دارد باید نگاه ویژه‌ای به این استان داشته باشد. یکی از راه‌های جلوگیری از افزایش بافت‌های فرسوده جلوگیری از مجوز ساخت‌وساز در اماکنی است که تاریخ طولانی از احداث آن‌ها گذشته است.
عباسعلی شفیعی مدیر شعب بانک مسکن استان خوزستان نیز در این نشست با تاکید بر اهمیت پرداخت تسهیلات در بانک مسکن به‌منظور بهسازی بافت‌های فرسوده در استان خوزستان اظهار کرد: پرداخت این نوع تسهیلات که به‌صورت مستقیم با رفاه و آسایش مردم و عمران و نوسازی شهرهای استان ارتباط دارند برای بانک مسکن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی افزود: کارکنان بانک مسکن این آمادگی را دارند که در جهت تحقق سیاست‌های دولت تدبیر و امید به‌منظور اصلاح بافت‌های فرسوده نهایت همکاری را داشته و با تمام توان در راستای پرداخت این بافت‌های فرسوده گام بردارند.
شفیعی بیان کرد: در این زمینه بانک مسکن به‌عنوان تنها بانک تخصصی در حوزه مسکن از کارکنان و کارشناسان مجرب و کاردان برای اجرایی شدن این طرح برخوردار است ولی یقیناً این موفقیت این طرح به همکاری مناسب سایر دستگاه‌های مرتبط با این طرح نیز ارتباط دارد و نباید بانک مسکن را در این میدان عمرانی تنها گذاشت.
آخرین بروزرسانی 1395/3/18